Open Beta Başladı

Exile RP nedir?

Exile RP, Text Role Play zorunluluğu olan bir GTA V - FiveM oyun sunucusudur. Gerçek anlamda role play yapmak isteyen oyuncularımıza kapımızı açıyoruz.

Neden Beta Süreci?

FiveM kendi içerisinde hala eksiklikleri ve bugları olan bir oyun modu olması sebebiyle, oyuncularımıza en iyi oyun deneyimini sunmak için mevcut sistemleri denemek, yeni sistemler eklemek ve stabil bir oyun sunucusu haline gelmek için hep birlikte katkı sağlamak amacıyla öncelikle beta sürecine girmeye karar verdik. Bu süreçte sizlerin önerileriyle sunucu içeriği zenginleşecek ve mevcut bugları fixleyeceğiz.

Text Tabanlı Role Play Nedir? Neden bunu seçtik?

Bildiğiniz gibi halihazırda bütün FiveM sunucuları mikrofonla konuşarak role play yapmanızı sağlayan Voice RP dediğimiz sistemde oyuncularına hizmet vermektedir. Bu sistemin ilk bakışta role play yapmayı hızlandırdığı düşünülse de aslında birçok oyuncunun gerçek anlamda role play yapmasının önüne geçmektedir.

Voice Role Play yaparken sesiniz karakterinizi ele vermektedir. Bu da role play'in temel mantığı olan istediğiniz tarzda ve kişilikte bir karaktere sahip olmanızı engellemektedir. Örneğin rol yaparken bir suç işlediniz ancak sizi yakalamaya gelen polisin sesinden sizden yaşça çok küçük olduğunu fark ettiğinizde ister istemez o kişiye bakış açınız önyargılı olacaktır. Aynı şekilde Afro-Amerikan bir karakterle karşılaştığınızda size Anadolu şivesi yapmasını istemezsiniz.

Psikolog dostlarımıza da danışmamız sonucunda gerçek hayatta çekingen olan oyuncuların sesle konuşmak zorunda olmaktan çekinmeleri nedeniyle bu sunucularda oynamaktan kaçındığı, insanların gerçek hayatlarındaki moral ve ahlak kısıtlamalarından kurtulamadıkları, birbirlerini ses tonları nedeniyle aşağılayabildiklerini tespit ettik. Böyle bir durumla karşılaşmayı da kimse istemez.

Daha özgür ve ciddi bir role play ortamı yaratabilmek adına Text Tabanlı Role Play sunucusu olmayı tercih ediyoruz. Yaş, karakter, cinsiyet kısıtlaması olmadan özgürce role play yapabileceğiniz tek sunucu olmanın haklı gururuyla Beta Sürecini sizlerle paylaşıyoruz.

Beta ne zaman sona erecek?

Beta sürecini elimizden geldikçe hızlı sonlandırmak istiyoruz. Bu süreçte bile keyifle role play yapabilmeniz için elimizden geleni yapacağız ancak unutmayın ki bu süreci sistemleri test etmek amacıyla açıyoruz. Bu nedenle çeşitli buglar yüzünden karakterlerinizde yaşayacağınız sorunlar olabileceğini unutmayın.

Betaya katılmamın bir avantajı olacak mı?

Beta sürecinde yapmış olduğunuz katkılardan dolayı, tam sürüme geçtiğimiz zaman; Beta oyuncusu rozeti ve Araç Ehliyetleri gibi karakterinize tanımlanacak bazı oyun içerikleri kazanacaksınız. Buradaki en büyük kazancınız oyun sistemlerine ve sunucu yapısına aşina olarak, hızlı bir şekilde aktif Role Play'e geçiş yapmanız olacaktır.

Son Haberler

-